18 yıl önce bugün: Mardin’de bir kadın recm edilerek, öldürüldü

18 yıl önce bugün: Mardin’de bir kadın recm edilerek, öldürüldü
  • 21 Kasım 2020 10:40 | Son Güncellenme: 21 Kasım 2020 10:41

Mardin’de Halil Açıl tarafından tecavüze uğrayan Şemse Allak, abileri tarafından 21 Kasım 2002 günü recm edildi.

Tarihte bugün yaşanan öne çıkan gelişmeler şöyle:

1998: 1980’lerin ortasından itibaren kampanyalar, eylemler ile örgütlenmiş, bir araya gelmiş kadın grupları ile ortak mücadeleyi örgütlemek; kadına karşı erkek şiddetinin sonlandırılması için gerekli politikaların oluşturulması ve bunların uygulatılması konusunda baskı kurmak için 25 Kasım “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” bağlamında düzenlenen 1. Kadın Sığınakları Kurultayı, İTÜ Maçka Konferans Salonu’nda, çeşitli illerden ve KKTC’den gelen yüzü aşkın kadının katılımıyla ilk kez 21 Kasım 1998’de gerçekleştirildi.

2002: Mardin’de 2002 Temmuz’unda Halil Açıl tarafından tecavüze uğrayan Şemse Allak, abileri Rıdvan, Zülfikar ve Emrullah Allak tarafından 21 Kasım 2002 günü taş ve sopalarla recm edildi. Şemse ile birlikte dövülen Halil Açıl olay yerinde öldü. Şemse ise altı ay komada kaldıktan sonra 7 Haziran 2003’te yaşamını yitirdi. Şemse’nin recmle katledilmesi kadın örgütlerinin de çabasıyla kamuoyunda duyuldu. Ailesinin 15 günlük yasal süre içinde Diyarbakır Devlet Hastanesi Morgu’ndan almaması nedeniyle 20 Haziran 2003 tarihinde Belediye görevlilerince defnedilen Şemse’nin cenaze namazını da kadınlar kıldı. Şemse erkekler tarafından katledilip, cenazesini kadınların taşıdığı, sonsuzluğa uğurladığı ilk kadın oldu. Şemse’yi katleden Mehmet Emin Allak 20 yıl 8 ay, Emrullah Allak 12 yıl 6 ay, Rıdvan Allak 17 yıl 6 ay ceza aldı.

2015: Batman’da 25 Kasım etkinlikleri kapsamında kadın mücadelesinde yaşamını yitiren kadınların anması esnasında polisler, bedeni teşhir edilerek işkence edilen YJA Star’lı Kevser Eltürk’ün (Ekin Wan) fotoğrafına el koyarak hakaret etti.

2015: KJA Van bileşenleri öncülüğünde Muradiye’de 25 Kasım etkinlikleri kapsamında Ekin Wan Çeşmesi’nin açılışı gerçekleştirildi.

2015: Kürt illerinde süren abluka ve saldırılara karşı Denizli’de başlatılan dönüşümlü açlık grevini kadınlar devraldı.

2017: HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana’nın vekilliğinin “devamsızlık” gerekçesiyle düşürülmesi Meclis Anayasa-Adalet Karma Komisyonu’nda kabul edildi.

2017: Kathryn Evans’ın ilk kitabı olan İçimdeki Diğerleri Edinburgh Uluslararası Kitap Festivali’nde En İyi İlk Kitap ödülünü aldı.

2018: BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Stranger Things’in başrol oyuncularından 14 yaşındaki Millie Bobby Brown’ı Dünya Çocuklar Günü’nde kurumun en genç iyi niyet elçisi ilan etti.

2018: PKK Lideri Abdullah Öcalan’a dönük tecride karşı açlık grevine giren DTK Eşbaşkanı ve dönemin HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven hakkında disiplin soruşturması başlatan tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü, “1 ay süre ile ücret karşılığı çalışılan işten yoksun bırakma” cezası verdi. (Jinnews)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ