13 yıl sonra tekrar Zap, Metina, Avaşin itirafı: Helikopterler yere teker koyamıyor

13 yıl sonra tekrar Zap, Metina, Avaşin itirafı: Helikopterler yere teker koyamıyor
  • 3 Mayıs 2021 18:03

Savunma Bakanı Hulusi Akar, 11 gündür süren sınır ötesi operasyon için “Dağlar, yamaçlar, inmesi binmesi çok zor. Helikopterler yere teker koyamıyorlar” dedi. Akar’ın açıklaması, Yaşar Büyükanıt’ın 13 yıl önceki “Erken çekildi diyorlarsa, gitsinler orada bir 24 saat kalsınlar” sözlerini hatırlattı. 

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Federe Kürdistan Bölgesi’nin sınırında bulunan Metîna, Avaşîn ve Zap bölgelerine başlattığı sınır ötesi operasyon 11’inci gününe girdi. 23 Nisan akşamından bu yana devam eden operasyon bölgesinde TSK ile Halk Savunma Güçleri (HPG) arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Çatışmalar daha çok askerlerin helikopterlerle indirme yapmaya çalıştığı noktalarda yoğunlaşıyor. İndirme noktalarında HPG’nin eylemleriyle karşılaşan TSK’nin operasyon bölgesinde zorlandığı kaydediliyor.
ÇATIŞMA BİLANÇOLARI 
Asker kayıplarına ilişkin Savunma Bakanlığı, operasyonlarda şu ana kadar 7 asker yaşamını yitirdiğini açıklasa da, çatışma bölgesindeki yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, asker kayıpları çok daha fazla. Yine bakanlığın açıklamasına göre, şu ana kadar 53 HPG’li yaşamını yitirdi. Operasyon bölgesindeki çatışmaların bilançosunu günlük duyuran HPG Basın İrtibat Merkezi’ne göre, 11 gündür süren operasyonlarda onlarca asker yaşamını yitirdi, çok sayıda asker de yaralandı. HPG’nin sadece bugün açıkladığı bilançoya göre, 12 asker yaşamını yitirdi, 9 asker yaralandı.
BAŞARISIZLIKTAN SONRA SESSİZLİK
Daha önceki sınır ötesi operasyonlara basının ilgisi yoğunken, son sınır ötesi operasyona basın sadece yetkililerin yaptığı açıklamalarla yetiniyor. Operasyonun ilk gününde öğle saatlerine kadar sınır ötesi operasyona dair tek cümle geçmeyen iktidar medyası, Savunma Bakanlığı’nın tek cümlelik açıklamasından sonra AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın operasyon merkezine bağlanarak yaptığı konuşmayı vererek, operasyonu duyurdu. Geçmişte günlerce gazete manşetlerinden düşmeyen sınır ötesi operasyonlara bu kez basının “sessizliğe” bürünmesi, Erdoğan’ın “Başarısız oldu” dediği Garê’den sonra gelmesi dikkat çekiyor.
AKAR’DAN ‘ZORLANMA’ SÖZLERİ 
TSK’nin sınır ötesi operasyonunda ne kadar zorlandığı, Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın açıklamalarındaki satırlarda görmek mümkün. Geçtiğimiz Cumartesi günü sınır ötesi operasyonun sevk ve idare edildiği Şırnak’a giden Akar, bugün de komuta kademesiyle birlikte “Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım” operasyonlarının hava harekatlarının yönetildiği Eskişehir’deki Muharip Hava Kuvveti Komutanlığı’nda inceleme ve denetlemelerde bulundu. Burada yaptığı konuşmada devam eden sınır ötesi operasyona değinen Akar, “Dağlar, yamaçlar, inmesi binmesi çok zor. Helikopterler yere teker koyamıyorlar. Bugüne kadarki mücadelede yapılması gerekenin hepsi yapıldı. Hava hücum harekatlarında helikopterlerimiz 300-500 sorti yaptı. Maalesef dost bildiğimiz bazı ülkeler PKK’ya füzeler verdiler. Dolayısıyla bunların her biri bizim için büyük bir tehlike, büyük bir risk” ifadelerini kullandı.
13 YIL ÖNCE BÜYÜKANIT’IN SÖZLERİ 
Akar’ın bu sözleri 13 yıl önce yine Zap bölgesine yapılan ve “Güneş” adı verilen operasyonda dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın sözlerini hatırlattı. 21 Şubat 2008 tarihinde havadan sonra karadan Zap bölgesine başlatılan ve sadece 9 gün süren (29 Şubat’ta bitti) sınır ötesi operasyona ilişkin “geri çekilme” eleştirilerine yanıt veren Büyükanıt, “Erken çekildi diyorlarsa, gitsinler orada bir 24 saat kalsınlar. Tereyağından kıl çeker gibi gerçekten çok güzel bir çekilme yaptık” demişti. Büyükanıt’ın bu sözleri askerin Zap’ta ne kadar zorlandığının itirafı olmuştu.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ