Mardin Roj

110 günlük bebek koronadan öldü: Kayıtlardan ve kamuoyundan gizlendi

110 günlük bebek koronadan öldü: Kayıtlardan ve kamuoyundan gizlendi
  • 15 Aralık 2020 10:50

Nusaybin’de Kovid-19’dan hayatını kaybeden 110 günlük bir bebek olduğu ancak kayıtlara geçilmediği ve kamuoyundan gizlendiği ortaya çıktı. MTO Başkanı Mustafa Volkan Binbaş, olayın bilim insanların bilgisine sunulmamasına tepki gösterdi.

Koronavirüs (Kovid-19) verilerinin şeffaf olmadığı tartışması, ülkede ilk vakanın görüldüğü resmi tarih olan 11 Mart’tan bu yana devam eden bir konu. Sağlık Bakanlığı’nın “Turkuaz Tablo” ile paylaşmaya başladığı veriler hala benzer bir tabloyla paylaşılırken, Türk Tabipleri Birliği (TTB) başından itibaren bu verilerin gerçeği yansıtmadığını vurguladı. Kamuoyu baskısı sonrası Sağlık Bakanlığı’nın 25 Kasım itibariyle tüm pozitif vakaları paylaşmasıyla günlük vaka sayısının 30 bini aştığı ortaya çıktı.

110 GÜNLÜK BEBEĞİN ÖLÜMÜ

Vaka sayıları ve ölümlere ilişkin açıklanan resmi rakamlarla ilgili tartışma sürerken, Türkiye’de en genç ölüm vakasının 3 Nisan’da yaşandığı ve gizlendiği ortaya çıktı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 8 Nisan’da yaptığı açıklamada, yaş ve cinsiyet tablosuyla yaşamını yitirenlere ilişkin paylaşılan tabloda 0-5 yaş arası en az bir ölüm olayının yaşandığı gösterildi. Hayatını kaybedenin bir kız çocuğu olduğu da yer almasına rağmen konuya hiçbir şekilde değinilmedi.

Edinilen bilgilere göre; söz konusu olay Mardin’in Nusaybin Devlet Hastanesi’nde yaşandı. 1 Nisan’da başvuru yapan Suriyeli aile, 16 Aralık 2019 doğumlu kız çocukları Hace Engin’in yatışını yaptı. 28 Mart’ta semptom göstermeye başlayan ve 1 Nisan’da izolasyon servisinde yatışı yapılan çocuk, 3 Nisan’da yaşamını yitirdi. Mardin Tabip Odası’nın tuttuğu kayıtlara göre; Hace Engin’in yapılan test sonucu da pozitif olarak belirtildi. Henüz 110 günlük olan Engin, hayatını kaybeden en genç vaka olmasına rağmen konuya dair Sağlık Bakanlığı ve Mardin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından herhangi bir açıklama yapılmadı.

BİLİM İNSANLARI Bİ HABER

Mardin Tabip Odası (MTO) Başkanı Mustafa Volkan Binbaş, Nusaybin Devlet Hastanesi’nde yaşanan ölümle ilgili Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendirmelerde bulundu. TTB Kovid-19 İzleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala’nın daha önce bu grafikler üzerinde görünen duruma dikkati çektiğini ancak cevap alamadığını belirten Binbaş, söz konusu bilginin Türkiye için de dünya için de önemli olduğunu vurguladı. Kovid-19 salgınının yaş grupları üzerindeki etkisi ve pandeminin gidişatı açısından önemli olduğuna vurgu yapan Binbaş, bilginin açıklanmasının önemli olduğunu söyledi. Pandeminin hangi yaş grubunda daha öldürücü, hangi yaş grubunda nasıl seyrettiğinin doğru verilerle ortada olmadığını dile getiren Binbaş, “3,5 aylık bir bebek yaşamını kaybediyor. Bu kamuya açıklanmıyor. Bilim insanlarının bilgisine sunulmuyor. Bilim insanlarının bu yaş grubunda bu hastalığın öldürücü olup olmayacağı ile ilgili bir bilgi verilmiyor ve bir bilgi sunulmuyor” diye belirtti.

SAĞLIKTA DA ÇİFTE STANDART

Yaşananların insanların bilgi edinme hakkından çocuk hakları ihlaline kadar birçok noktada ihlal olduğunu dile getiren Binbaş, konuya açıklık getirilmesi gerektiğini söyledi. Söz konusu ölüm vakasının Nusaybin’de değil de bir batı kentinde yaşanması durumunda aynı tutumun gösterilmeyeceğini kaydeden Binbaş, şöyle dedi: “Yaşadığımız deneyimler ülkenin doğusu ile batısı arasında bu durumda da farklı uygulamalar olduğunu, aynı zamanda bunun Kovid-19 pandemisine karşı ve salgına karşı yürütülen mücadeleye de yansıyan özellikleri olduğunu düşünüyoruz. Bunun pek çok örneğini de görüyoruz. Sağlık hizmeti sunucularından veya sahada çalışan hekim arkadaşlarımızdan, kendi deneyimlerimizden. Aşı temininde, aşıların ulaşmasında… Yaşananlar gösteriyor ki; hukukta çifte standart uygulandığı gibi sağlık alanında da çifte standart uygulandığı konusunda şüphelerimiz çok güçlü.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ