11 yıl hapis cezası verilen Ercan Uysaler halen serbest geziyor

11 yıl hapis cezası verilen Ercan Uysaler halen serbest geziyor
  • 19 Mayıs 2020 11:37

Kayyım yönetiminde bulunan Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde KENT A.Ş.’de müdür olduğu esnada bir kadın çalışanı fuhuşa zorlayan eski polis memuru Ercan Uysaler, 11 yıl 3 ay hapis cezasına rağmen hala tutuklanmadı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne 19 Ağustos 2019’da ikinci kez Vali Mustafa Yaman kayyım olarak atandı. Önceki dönem Demokratik Bölgeler Partili (DBP) yönetiminde olan belediyeye de Vali Mustafa Yaman kayyım olarak atanmıştı. O dönem belediyenin iştiraki olan Kent A.Ş.’ye müdür yapılan polis memuru Ercan Uysaler’in bir kadın çalışanı taciz ettiği ve fuhuşa zorladığı ortaya çıkmıştı. Mardin’den memleketi Çorum’un Osmacık ilçesine gidip yaşamaya başlayan eski polis Ercan Uysaler hakkından Mardin 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Dava sürecinde hiçbir duruşmaya katılmayan Ercan, hakkında zorla getirilme kararı verilmesine rağmen duruşmalara katılmadı.

9 Ocak günü görülen duruşmada hakkında 11 yıl 3 ay hapis cezası verildi. O tarihten bu yana nerede olduğu bilinmeyen Ercan hala tutuklanmadı. Son olarak Osmancık’ta yaşadığı bilinen Ercan’ın yakalama kararının ardından polislerin evine gidip gitmediği ise bilinmiyor. Verilen karara rağmen 5 aydır tutuklanmayan ve nerede olduğu bilinmeyen Ercan için emniyetin nasıl bir çalışma yürüttüğü ise muamma.

Baskılar nedeniyle şikayetini geri çekmişti

31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerin ardından sosyal medyada ses kayıtları ile ortaya çıkan D.S., emniyete gidip suç duyurusunda bulunmuştu. Durumun basına yansımasının ardından D.S., var olan baskılar nedeniyle şikâyetini geri çekti. Kamu davası açılarak iddianame hazırlandı. “Basit cinsel istismar” suçlamasıyla hazırlanan iddianame sonrasında iki duruşma görüldü. Mahkeme heyeti ikinci duruşmada fail erkek hakkında 11 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Mahkemenin hazırladığı gerekçeli kararda kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin D.S. ve Ercan Uysaler hakkında bir yazı gönderdiği de ortaya çıkmıştı.

‘Başka bir kadına zarar vermeden tutuklansın’

Mardin Şahmaran Kadın Platformu ise, fail Ercan’ın hala tutuklanmamış olmasının kabul edilemeyeceğini belirterek, başka bir kadına zarar vermeden bir an önce tutuklanması gerektiğini ifade etti. (Jinnews)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ