Mardin Roj

11 Eylül’ün gizli belgeleri yayımlandı

11 Eylül’ün gizli belgeleri yayımlandı
  • 12 Eylül 2021
ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), 11 Eylül terör saldırılarına ilişkin “gizli belgelerin” ilkini kamuoyuyla paylaştı. Belgeler, 2015’te ve 2016’da ABD’nin gerçekleştirdiği operasyonlara, İkiz Kuleler’i vuran ‘hava korsanları’na ve onlara yardım eden bir Suudi Arabistan vatandaşına yönelik bilgilerden oluştu.
ABD Başkanı Joe Biden’ın talimatıyla, İkiz Kululer’e yönelik 11 Eylül 2001’de gerçekleşen saldırıyla ilgili ‘çok gizli belgeler’ saldırının 20’inci yıldönümünde kamuoyu ile paylaşıldı. Bilgiler, Başkan Biden’in talimatı ile ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından servis edildi.
Paylaşılan ‘gizli belgeler’de 11 Eylül’de saldırıları düzenleyen hava korsanlarından “ikisine” yardım ettiği düşünülen bir Suudi vatandaşı hakkında yapılan çalışmaların ayrıntıları yer aldı.
Belgelerde, Ömer el-Bayumi isimli Suudi Arabistan vatandaşının istihbarat ajanı olduğundan söz ediliyor. Los Angeles’ta öğrenci olan Ömer el-Bayumi’den neden şüphelenildiğine dair kanıtlar ve ifadeler de yine ‘gizli belgeler’ arasında yer alıyor. Bayumi’nin Bin Ladin ailesini tanıdığı ve onlarla iletişimini sürdürdüğü iddia edilen Usame Bassnan ile temas kurduğu da söyleniyor.
Yayınlanması beklenen diğer belgelerin ne zaman açıklanacağına dair bir bilgi verilmedi.
11 Eylül saldırılarının kurbanlarının ABD’li aileleri, uzun süredir ABD hükümetine, Suudi Arabistan’ın saldırıları gerçekleştiren teröristlerle olan bağlantılarıyla ilgili bilgilerin gizliliğini kaldırma konusunda çağrılarda bulunuyordu. Bu çağrılar üzerine Biden, geçtiğimiz hafta, 11 Eylül saldırılarıyla ilgili bugüne kadar gizli olan belgelerin halka açılmasını öngören başkanlık kararnamesini imzalamıştı.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ