Mardin Roj

11 aydır iddianamesi hazırlanmadı: Savcıya göre acelesi yok

11 aydır iddianamesi hazırlanmadı: Savcıya göre acelesi yok
  • 23 Kasım 2020

11 aydır tutuklu bulunan DBP Mardin İl Eşbaşkanı Hasibe Mengirkaon’un iddianamesini hazırlamayan savcı, “Acelesi yok” dedi.

Mardin’de 24 Aralık 2019 tarihinde ifade vermek için gittiği emniyette gözaltına alındıktan sonra gizli tanık ifadeleri ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) delegeliği gerekçe gösterilerek tutuklanan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Mardin İl Eşbaşkanı Hasibe Mengirkaon (56), 11 aydır tutuklu. Birçok sağlık sorunu olmasına rağmen tutuklu bulunan ve iddianamesi henüz hazırlanmayan Hasibe’nin şeker, tansiyon ve kronik astım hastalığı bulunuyor.

Dışarıda sayıma zorlanıyor

Cezaevinde kaldığı süre boyunca birçok çok kez fenalaşarak hastaneye kaldırılan Hasibe’nin, koğuşta dışarıda sayıma zorlandığı ve rahatsızlıklarından kaynaklı ihtiyaçlarını karşılayamadığı öğrenildi.

Savcılıktan avukatlara: İddianamenin acelesi yok

Öte yandan soruşturmayı yürüten savcı değişirken, hazırlanmayan iddianame nedeniyle de yargılama yapılamıyor.11 aydır müvekkilinin tutuklu bulunmasına rağmen iddianamenin hazırlanmadığını söyleyen Hasibe’nin avukatı Kemal Erdem, tutukluluk halinin bir cezalandırma sistemine dönüştüğünü söyledi. Bir savcı değiştiren dosyanın başka bir dosya ile birleştirilmesi için savcıların birbirini beklediğini ifade eden avukat “iddianame ne zaman çıkacak?” sorularına savcının “Henüz acelesi yok” yanıtı verdiğini söyledi. Savcıların bu süre içerisinde dosya birleşimi için birbirlerini beklediklerini söyleyen avukat iddianamenin ne zaman çıkacağını bilmediğini ifade etti.

Denetimli serbestlik başvurusu reddedilmişti

Hasibe için daha önce denetimli serbestlik başvurusu yapılmış, başvuruya Mardin 2’nci Sulh Ceza Hakimliği “Dosyadaki delil durumu”nu gerekçe göstererek kabul etmemişti. Avukatları aracılığıyla son görüşünde “Direniyorum” mesajı gönderen Hasibe’nin yargılamasına ne zaman başlanacağı ise bilinmiyor. (Jinnews)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ