Mardin Roj

10 Ekim’de Ankara’da katledilenler Mardin’de anıldı

10 Ekim’de Ankara’da katledilenler Mardin’de anıldı
  • 10 Ekim 2021

10 Ekim Ankara Gar Katliamında hayatını kaybeden 104 kişi Mardin’de anıldı. 

 

Mardin Emek ve Demokrasi Platformu, 10 Ekim Ankara Gar Katliamında hayatını kaybeden 104 kişi için anma programı düzenledi. Anma öncesi KESK binası önünde açıklama yapıldı. Siyasi parti ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcilerinin katıldığı açıklamada, katledilenlerin fotoğraflarının bulunduğu “Unutmadık Unutturmayacağız” yazılı pankart açıldı. Açıklamada “Şehîd namirin” sloganı atıldı. Açıklamayı Dönem Sözcüsü Atman Yavuz okudu.
Toplumsal barış ve demokratik yaşam adına her zaman sözlerini söylediklerini kaydeden Yavuz, “Her zaman barıştan, adaletten, iyilikten ve güzellikten yana tarafımızı belirledik” dedi. Mardin Valiliği tarafından eylem ve etkinliklerini istedikleri noktalarda yapmalarının engellenmesine tepki gösteren Yavuz, “Kendilerinin veya yandaş olarak gördükleri kitlelerin her türlü etkinliği serbest iken, özellikle muhalif pozisyonda duran demokratik kitle örgütlerinin hiçbir eylem ve etkinliğine izin verilmemektedir” dedi. DAİŞ tarafından katledilenleri anmanın yasaklandığını belirten Yavuz, Valilik makamının siyasi saiklerle hareket ettiğini belirterek yasakçı zihniyeti kınadıklarını söyledi.
“Bu ülkeye barışı, iyiliği, güzelliği getirene kadar mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğiz” diyen Yavuz, Ankara katliamında, daha 9 yaşında iken hayatını kaybeden Veysel Atılgan’ın barış umudunu büyüteceğiz ve bütün çocukların yüzünün güldüğü güzel günler göreceğiz, görene kadar mücadele edeceğiz” dedi.
Açıklama alkış ve sloganlar ile sona erdi. Açıklama sonrası sinevizyon gösterimi yapılarak, katledilenler için mum yakıldı.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ