1 Kasım Dünya Kobanê Günü kutlanıyor

1 Kasım Dünya Kobanê Günü kutlanıyor
  • 1 Kasım 2020 10:12 | Son Güncellenme: 1 Kasım 2020 10:13

HDP, Kobanê halkının DAİŞ karanlığına karşı destansı bir direniş sergilediğini belirterek, Kobanê’nin dünya halklarının ve güçlerinin ilham kaynağı olduğunu vurguladı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), 1 Kasım Dünya Kobanê Günü’ne ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Kobanê halkının 6 yıl önce dünyaya korku salan DAİŞ’e karşı “özgür insanlığı” korumak için 133 gün boyunca destansı bir direniş sergilediğine yer verildi. Açıklamada, “Bölgesel ve küresel şer ittifaklarıyla büyütülüp dünya halklarının başına bela edilen katil ve tecavüz ordusu IŞİD, Kobanî’de yenildi, Kobanî direnişi IŞİD’in fiziksel olarak sonunu getirdi” denildi.

1 Kasım Dünya Kobanê Günü’nün önemine değinilen açıklamada, “Dünya halkları; Kürt kadınları ve gençlerinin yaşamları pahasına sergiledikleri bu direnişe, insani değerlere olan bağlılığa ve adanmışlığa anı anına tanıklık etti. 7’den 70’e halkın onurunu korumak için geliştirdiği bu direniş üzerine Nobel Barış Ödülü sahiplerinin, akademisyenlerin, aydınların, yazarların ve demokratik kitle örgütlerinin çağrısı ile 1 Kasım 2014’te Dünya Kobanî ile Dayanışma Günü ilan edildi. Dünyanın dört bir tarafından halklar, tarihin akışını değiştiren Kobanî’ye destek ve dayanışma amacıyla ayağa kalktı. HDP olarak 6’ncı yıldönümünde IŞİD karanlığını yırtan, geleceği aydınlatan direniş meşalesini, dünya halklarının enternasyonalist dayanışma ruhunu selamlıyoruz” ifadelerine yer verildi.

KARANLIK YENİLGİYE UĞRADI

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: “2014 yılında Kobanî’de yaşananlar özgürlükle barbarlığın, karanlıkla aydınlığın, demokrasiyle despotizmin kaçınılmaz hesaplaşmasıydı. O gün IŞİD şahsında barbarlık, karanlık, despotizm yenilgiye uğratıldı. Ancak IŞİD’in karanlık zihniyeti halen varlığını sürdürüyor. Bu tarihsel mücadele sonuçlanmış değil; Kobanî direnişi ve onun etrafında şekillenen dayanışma ile IŞİD zihniyeti arasındaki mücadele biçim değiştirerek her alanda sürüyor. IŞİD karanlığı bulduğu her fırsatta özgürlük düşüncesine, onu var edenlere saldırıyor. Bu zihniyet bugün farklı görüntülerle temel insani değerleri hedef alıyor. Partimize yönelik 6 yıl sonra başlatılan Kobanî soruşturması daha önce de ifade ettiğimiz gibi bir intikam operasyonudur, Kobanî zaferine karşı rövanşist bir saldırıdır.

İLHAM KAYNAĞI

Çünkü bu iktidarın ‘Kobanî düştü düşecek’ sevinci kursağında kalmıştır. Çünkü Kobanî-Rojava devrimi bugün körüklemeye çalıştıkları inançlar ve halklar arası çatışmanın panzehiri haline gelmiştir, halkların ve inançların bir arada demokratik ve eşit bir şekilde yaşayabilecekleri bir modele dönüşmüştür. Bu model dünya halklarının ve mücadele güçlerinin ilham kaynağı olmuştur. Çünkü Kobanî devrimi bir kadın devrimidir, kadınların öncülüğünde gelişen bu direniş aynı zamanda erkek ve eril tahakkümcülüğü yerle bir etmiştir. IŞİD’in köle pazarlarında meta haline getirmeye çalıştığı kadınlar, Kobanî başta olmak üzere Kuzey ve Doğu Suriye’de yeni yaşamın öncü gücü haline gelmiştir. AKP’nin kriminalize ettiği eşbaşkanlık sistemi başta olmak üzere, Kadın Bakanlığı, Jînwar, kadın komünleri, kadın kooperatifleri olmak üzere birçok kazanım bu erkek iktidarını korkutmaktadır.

KAYBEDECEKLER

Kobanî ruhunun yüksek sesle haykırdığı hakikat değişmemiştir: Ne kadar saldırırlarsa o kadar kaybedecekler. Halklar nerede bir IŞİD veya farklı veçhelerine bürünmüş bu karanlık zihniyet varsa onunla aynı inanç ve kararlılıkla mücadeleyi sürdürecektir. İnsanlık geldiği aşamada hiçbir şekilde kendi özgürlüklerinden geri adım atmayacaktır. Zorba-faşist zihniyetin bu yüzyılda yeri yoktur, dolayısıyla yenilmeye mahkumdur.

ORTAK MÜCADELE ÇAĞRISI

Partimiz bu mücadelede IŞİD karanlığına karşı özgürlük ve demokrasi talep edenlerin yanındadır. Bu mücadeleyi yükseltme sorumluluğuyla hareket etmektedir ve Kobanî direnişinden aldığı ilham ve kararlılıkla yürüyüşünü sürdürmektedir. Bu vesileyle bir kez daha 1 Kasım Dünya Kobanî ile Dayanışma Gününü kutluyor; Kürt halkına, dostlarına, demokrasi ve özgürlük talep eden herkese ortak mücadele çağrısı yapıyoruz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ